Egyéb sportok

Az úszószövetség szerint "már messze nem sportügy" a Kiss László-ügy

 

A MÚSZ így reagált azokra a fejleményekre, melyekre szombaton derült fény Kiss László ügyében.

"A Magyar Úszó Szövetség elítél mindennemű erőszakot, attól teljes mértékben elhatárolódik, mint ahogy ezt korábban is kifejezésre juttatta. A MÚSZ osztozik mindazoknak a fájdalmában, akik bármikor is áldozatul estek ilyen cselekedeteknek. Az 1961-ben történtekről évtizedeken keresztül bármely vélemény csak hallomásokra, nem egyszer megtévesztő tájékoztatásokra épülhetett. Az elmúlt időszakban feltártak érthetően mindenkit megdöbbentettek – ez azonban már messze nem sportügy." – olvasható a MÚSZ közleményében.

Kiss László szövetségi kapitány április 7-én mondott le, miután a privatkopo.hu internetes portál megírta, hogy 1961-ben, 21 éves korában két másik úszóval megerőszakolt egy fiatal lányt, amiért három év börtönre ítélték. A 75 éves szakember jelezte, hogy az "ítéletben foglaltak valótlanságának bizonyítása érdekében" megtette a szükséges lépéseket.

Az áldozatról az ügy kirobbanását követően elterjedt, hogy elhunyt. Ezzel egy időben több honlapon, sportvezetők, újságírók, vagy bloggerek jelentettek meg különböző információkat, mint például, hogy befolyásos családból származott. Takáts Zsuzsanna szombat este az RTL Klub Fókusz Plusz című műsorában beszélt az 55 évvel ezelőtt történtekről, azt mondta, azért állt a nyilvánosság elé, mert elege lett azokból a hazugságokból, amelyek a médiában róla megjelentek.

Az interjúban Takáts Zsuzsanna részletesen beszélt az ellene elkövetett erőszakról, illetve az azt követő nehézségekről, a családját ért fenyegetésekről.

A nő a műsorban azt mondta nem tud megbocsátani Kiss Lászlónak, mert soha nem kért bocsánatot. Mint kifejtette, azért állt a nyilvánosság elé, mert elege lett azokból a hazugságokból, amelyek a médiában róla megjelentek. Először arra gondolt, jobb is, hogy a halálhírét keltették, így legalább békén hagyják, és a fiának sem kell elmondania az esetet, de másként alakultak a dolgok, ezért döntött így.

A történteket felidézve elmondta: akkor töltötte be a 18. életévét, jelesre érettségizett, egyetemi felvételire készült, és barátnőivel lementek a sportuszodába. Megjegyezte, hogy ő korábban soha nem járt ott, válaszolva ezzel azokra a vádakra, miszerint gyakran volt az uszodában.

A medence mellett elegyedett szóba egy fiatal fiúval, aki "normálisan kinéző, normálisan beszélő" fiatalember volt. A fiú megkérte, hogy menjen be vele egy házba, szeretne ott neki mutatni valamit. Takáts Zsuzsanna visszaemlékezése szerint nem sejtette, hogy baja lehet. Miután bementek, a fiú azt mondta neki, hogy nem mehet sehova, majd megjelent a másik két fiú, közülük az egyik Kiss László volt. Ketten lefogták és befogták a száját, majd mindhárman megerőszakolták. "Nem volt kegyelem" – mondta. Mivel rosszul lett, a fiúk gyógyszert adtak neki. A barátnői látták rajta, hogy valami történt, de csak három nappal később mondta el egyikőjüknek az esetet, aki rábeszélte, hogy a rendőrségen tegyenek feljelentést. A rendőrök másnap elfogták a három elkövetőt és a bíróságra került az ügy. Ekkor derült ki, hogy több lánnyal is hasonlóan bántak.

Takáts Zsuzsanna elmondása szerint a bírósági eljárás közben inzultálták cipész nevelőapját, pénzt kínáltak neki, hogy ejtsék a vádat, majd miután ezt visszautasította, megverték. Azt is mondta: Kiss Lászlóék a bíróságon utálattal néztek rá, nem értették, hogy miért vannak ott.
Az események után sem fizikailag, sem lelkileg nem volt jól, folyamatosan sírt, ideggyógyászatra járt, gyógyszereket szedett és a felvételeit is el kellett halasztania – emlékezett vissza.

Takáts Zsuzsanna szerint a három fiú nagyobb büntetést kapott volna, ha nem élsportolók lettek volna, de a legnagyobb baj, hogy most, 55 év után sem fogja fel Kiss László, hogy mit tett. Ha most találkoznának, biztos benne, hogy Kiss László ugyanúgy nézne rá a "hideg kék szemeivel", mint amikor megerőszakolta: nem akarja tudomásul venni, hogy mit csinált.